Uporaba tipkovnice in miške

Glej tudi:

Uporaba miške (prsta ali pisala na tablicah ali pametnih telefonih)

Uporaba miške v mulemi je v splošnem enaka kot v vseh drugih programih. Posebnost je delno zadržan klik, ki v ostalih aplikacijah ni na voljo in je v nadaljevanju posebej opisan. Namen tega poglavja je, da določimo in opišemo določene pojme, na katere se sklicujemo v ostalih delih navodil.

Navadni klik najpogosteje uporabljamo. To je kratek enkratni klik z levo tipko miške (ali kratkotrajen dotik s prstom ali pisalom na zaslonu tablice ali pametnega telefona). Uporabljamo ga na primer, da:

Dvojni klik (dvoklik)

Dvoklik sta dva zaporedna navadna klika, ki si brez premora sledita eden za drugim. Uporabimo ga, da se nekaj zgodi z vsebino, na katero dvokliknemo, na preimer, da:

Delno zadržani klik (deluje samo v mulemi)

Delno zadržani klik (ali kar zadržani klik) je klik z levo tipko miške (ali dotik s prstom ali pisalom na tablici ali pametnem telefonu), ki ga za nekaj desetink sekunde zadržimo, predno ga sprostimo. Zadržanje ne sme biti prekratko (najmanj četrt sekunde), da se loči od navadnega klika (glej Navadni klik) in ne predolgo (ne več kot eno sekundo), da se loči od poziva hitrega menija (glej Desni klik (hitri meni)). Če je zadržanje predolgo, se akcija prekliče in se nič ne zgodi.

Delno zadržani klik je posebnost v mulemi in v splošnem, oziroma v drugih programih, ne obstaja. Dodan je zaradi večjega nabora možnosti predvsem v tabelah (preglednicah), kjer obstaja dodatna funkcionalnost ob zadržanem kliku na posamezno polje tabele. Na primer:

Desni klik (hitri meni)

Desni klik miške (navdni klik z desnim gumbom miške) je v večini programov namenjen priklicu hitrega menija. Hitri meni (angl. context menu) v dobednem prevodu pomeni vsebinski meni in vsebuje nabor možnosti, ki so na voljo za določeni predmet, vrstico, osebo, vsebino..., na katero se nanaša. Če na naprimer pokličemo s klikom na zapis v seznamu oseb, se bo prikazal nabor možnosti, ki jih lahko počnemo z osebo, če ga pokličemo v seznamu ponudb, pa nabor možnosti, ki jih lahko počnemo s ponudbo...

Ker na tablicah in pametnih zaslonih ni desne tipke miške, se tam prikliče tako, da se s prstom ali pisalom dotaknemo zaslona in držimo dotaknjenega toliko časa (običajno okrog dve sekundi), dokler se ne pokaže hitri meni.

Zadržanje miške (oblački - angl. tooltips)

Zadržanje (lebdenje - angl. hover) miške oziroma kazalca, ki označuje njen položaj se pogosto uporablja. Če se z miško premaknemo nad določeno vsebino (predmet, osebo, ponudbo...) in tam pustimo miško nepremično za sekundo ali več, se v oblačku (angl. tooltip) pokažejo dodatne informacije o vsebini, nad katero smo se ustavili (zadržali).

Na tablici ali telefonu ta funkcionalnost žal ni na voljo. V nekaterih primerih si lahko delno pomagamo z zadržanim klikom.

Uporaba tipkovnice

Uporaba tipkovnice je v splošnem podobna kot v vseh drugih programih. Na tablici ali pametnem telefonu je namesto fizične na voljo virtualna tipkovnica, vandar ta ne omogoča kontrolnih in drugih tipk, ki jih v nekaterih primerih uporabljamo v kombinaciji z miško, na primer za istočasno označevanje več zapisov s preglednicah (tabelah). Na tem mestu bo izpostavljenih le nekaj posebnih tipk ali njihovih kombinacij.

Osveževanje strani (F5 oziroma SHIFT_F5)

Brskalnik, v katerem poganjamo spletne aplikacije, si zaradi hitrejšega nalaganja zapomni del vsebine, ki jo je nazadnje prikazoval, ko smo obiskali določeno spletno stran ali aplikacijo. To pa ima lahko negativne učinke, če se je vsebina ali program, ki ga je naložil iz svojega pomnilnika, na strežniku medtem spremenil. Zato se priporoča vsakič, ko se prvič v dnevu prijavite v mulemo in imate občutek, da določena funkciopnalnost ne deluje po pričakovanjih, najprej poskusite z osvežitvijo strani (angl. refresh page).

Večina uveljavljenih brskalnikov ima za osveževanje strani rezervirano funkcijsko tipko F5 ali kombinacijo SHIFT_F5. Poskusite laho eno in drugo.

Na mobilnih napravah se osveževanje strani večinoma izvrši tako, da potegnete vsebino strani navzdol. Če imate netipično napravo ali brskalnik in navedeno ne deluje, poiščite osveževanje strani v katerem od menijev brskalnika. Sicer pa odgovore na skoraj vsa vprašanja pozna Google.

Tabulator (TAB in SHIFT_TAB)

Tipka tab se poleg zamikanju besed pri pisanju besedila v tekstovnih urejevalnikih, pogosto uporabčja pri vnosu podatkov v obrazce. S TAB se pomikamo na naslednje polje ali gumb, s SHIFT_TAB na prejšnje. To nam omogoča premikanje po poljih obrazca ali drugih elementov prikaza brez uporabe miške.

Označevanje več sorodnih elementov (CTRL, SHIFT, CTRL_SHIFT v kombinaciji s klikom miške)

V tabeli (seznamu, preglednici) označimo posamezni zapis z navadnim klikom. Pri tem se vsi prej označeni zapisi odznačijo.

Če želimo, da se prešnji označeni zapisi ne odznačijo, med klikom držimo tipko CTRL. Če v kombinaciji s CTRL tipko kliknemo na označen zapis, se ta odznači. Na ta način lahko označimo ali odznačimo poljubno število zapisov.

Če želimo označiti večje število zaporednih (sosednjih) zapisov, najprej kliknemo prvega, nato ob pritisnjeni SHIFT tipki kliknemo še zadnjega.

Če želimo označiti večje število zaporednih zapisov in pri tem ohraniti tiste, ki smo jih označili še pred tem, poleg SHIFT tipke med označevanjem držimo tudi CTRL tipko.

Smerne puščice

Smerne puščice so tako splošno uporabne, da njihovega pomena ne bomo posebej razlagali. V brskalniku se v splošnem uporabljajo za pomikanje (angl. scroll) vsebine v vse smeri.

Na tem mestu so omenjene le zaradi seznanitve, da lahko smerne puščice uporabimo tudi v preglednicah muleme za spreminjanje aktivnega (označenega) zapisa naprej in nazaj, kar je v nekaterih primerih priročneje od klikanja z miško.